אשפוז חולי אלצהיימר

ישנם רגעים בחייו של אדם בהם הכל מתהפך וחייו משתנים מן הקצה אל הקצה וכך גם חייהם של בני המשפחה הקרובים. אחד מהרגעים הללו הוא, בו מאובחן אחד מבני המשפחה כחולה אלצהיימר.

תארו לכם מצב בו נפגעים כמה מהתפקודים הבסיסיים ביותר של האדם כמו היכולת לחשוב ולהבין, היכולת לזכור ולאט לאט, גם יכולות פיזיות שונות שנפגעות בקצב, דמיינו כיצד היה נפגע כל התפקוד היומיומי שלכם. זוהי דמנציה והסיבה הנפוצה להתפתחותה של דמנציה היא, האלצהיימר.

כאשר אדם חולה בדמנציה, "חולה" יחד איתו כל המשפחה, שכן, ההתמודדות עם מצבו של יקירם שהולך ומדרדר, מכאיבה בכל יום ויחד עם זאת עליהם להתמודד עם שינויים קיצוניים בהתנהגותו, במצב רוחו וגם בשינויים הפיזיים אותם הוא חווה, עד כדי מצב בו יש לשקול עזרה סיעודית צמודה, או אשפוז במוסד סיעודי.

אשפוז חולי אלצהיימר

אלצהיימר היא מחלה פרוגרסיבית (מתקדמת), היא חשוכת מרפא ומתחילה מתסמינים המתפרשים על כמה שלבים:

ירידה קלה בתפקוד-

החולה נתקל בבעיות זיכרון קלות ושגרתיות כביכול, כמו היכן הניח את המשקפיים, האם כיבה את האור במטבח וכדומה, בעיות שכאלו אינן מאובחנות בדר"כ בשלב זה.

ירידה מתקדמת בתפקוד-

קושי תפקודי בכמה תחומים, כמו דיבור, סדר וארגון, איבוד חפצים יקרי ערך ועוד, בשלב הזה, שמים לב גם קרובי המשפחה לתסמין שהולך ומתגבר וכך גם הרופא המטפל.

החמרה בירידה בתפקוד-

באה לידי ביטוי בבעיות זיכרון חזקות לטווח הקצר והארוך, אינם זוכרים פרקים מילדותם, או מה אכלו לארוחת הבוקר (שהיתה לפני שחצי שעה), בשלב הזה מתחיל קושי תפקודי פיזי.

החמרה נוספת בתפקוד-

בשלב זה נראה כי החולה נזקק לסיוע בביצוע פעולות יומיומיות כמו רחצה והתלבשות, כמו גם תסמינים נוספים:

  • בעיות התנהגות.
  • בלבול וחוסר מודעות משתנה לסביבה.
  • שוטטות.
  • חוסר יכולת לזהות פנים מוכרים.
  • אבדן שליטה על הסוגרים.

אשפוז חולי אלצהיימר יהיה הפתרון, כאשר המחלה מתקדמת ומדרדרת את מצבו הפיזי, הקוגניטיבי והמנטלי של החולה, תוך איבוד יכולת להגיב לסביבתו, או לתקשר.

בית השמש- מקום שלא שוכחים.

למרות חוסר יכולתם להביע את עצמם, אשפוז חולי אלצהיימר מחוץ למקום הטבעי, הביתי והחם, מביא להחמרה נוספת במצבם הרגשי / קוגניטיבי ולכן, היה ונתקבלה ההבנה כי לא ניתן יותר לסייע לחולה בטיפול אוהב ומסור בבית, מומלץ לבדוק אחר המקום אשר יתאים לו באופן מיטבי, יעניק טיפול מקצועי, מותאם ואת מלא הכבוד והאכפתיות ליקירם וזאת מבלי שיחוש ניכור וזרות במקום.

בית השמש הוא מקום המותאם כולו לטיפול ואשפוז חולי אלצהיימר, עם 3 מחלקות צמודות קרקע, בהן מתגוררים החולים עם דרגות אלצהיימר שונות.

החולים גרים בחדרים משותפים עם שירותים ומקלחת צמודים ולכל מחלקה יש חצר פרטית, עם עצים וצמחייה מוריקה, בה ניתן לשבת ולהסתובב תוך שמיעת מוסיקה נעימה ברקע.

בבית השמש משלבים בטיפולים השונים- טיפולים עם בעלי חיים, כאשר כל מי מהמטופלים אשר לו חיית מחמד, יכול להביא אותה איתו אל בית השמש, כך ממשיכים לייצר עבורו את תחושת הביתיות לה הוא זקוק כל כך, כמו גם, בחצר, ישנה פינת חי טיפולית, בה לומדים המטופלים כיצד לטפל בחיות השונות, זאת בנוסף לפעילות מגוונת הנעשית מחוץ לבית השמש.

נציין עוד כי "בית השמש" נבחר לבית האבות הטוב ביותר בארץ לאשפוז חולי אלצהיימר ולטיפול בחולי דמנציה עם  צוות טיפולי גדול ביותר המתמחה בטיפול בחולי דמנציה, בשילוב  צוותים פרא רפואיים ומקצועיים, המעניק יכולת טיפול טובה יותר, אין לנו כל ספק כי יקירכם וגם אתם, תרגישו בבית השמש- בבית.

צרו קשר ובואו להכיר.