להזדקן - ולהישאר מחוברים לסביבה

הנחיות רפואיות מקדימות, ייפוי כוח מתמשך, אפוטרופסות וייצוג רצונו של האדם שביניהם

Share on facebook
Share on whatsapp
נגיש

הנחיות רפואיות מקדימות, ייפוי כוח מתמשך, אפוטרופסות וייצוג רצונו של האדם שביניהם

בשנת 1996 נחקק חוק זכויות החולה אשר חולל מהפכה במערכת הבריאות. עד ליום זה החולה היה נתון לחסדי הרופאים והצוותים המטפלים אשר היו רשאים לטפל בו כראות עיניהם. 

ביום חקיקת החוק נקבע כי גם לחולה יש זכויות, יש להסביר לו בדיוק מה הבעיה ממנה הוא סובל, איזה טיפולים הוא צפוי לעבור ולבקש את רשותו

 

בשנת 2005 נחקק חוק נוסף שאף הרחיב את זכויות החולה: "חוק החולה הנוטה למות". 

החוק למעשה מרחיב את הזכות לסרב או להסכים לטיפול, על ידי כך שהוא מאפשר לאדם להביע את רצונו מראש בהיותו בריא, אם וכאשר יקבע כי הינו "החולה הנוטה למות" וכי נותרו לו פחות מששה חודשים לחיות. כמו כן, החוק קובע כי קבלת החלטות בעניין זה תיעשה אך ורק לפי רצון המטופל עצמו, ולא לפי רצונם של בני משפחה או שיקולים אחרים

חשוב להדגיש – מטופל זכאי לבקש טיפול רפואי להארכת חיים, גם אם הרופא האחראי מאמין כי אין הצדקה.

 

שני חוקים חשובים אלו חוללו מהפך בטיפול בחולה בכך שהעניקו זכויות רבות לאדם החולה- לקבל מידע רפואי על מצבו ולקבל את ההחלטה על אופן הטיפול המיטבי בו, או לסרב לטיפול במקרה מאריך חיים (ולעיתים גם סבל) כשהאדם מוגדר כחולה סופני. 

 

עם זאת לצערנו ישנם חולים רבים שלא נהנים מזכויות אלו מכיוון שכאשר היו עדיין כשירים לקבל החלטות בעניינם ולא מינו אדם שיקבל החלטות עבורם מראש. כאשר התדרדר מצבם – לא היו כשירים לקבל החלטות על חייהם בשל פגיעה קוגניטיבית ניכרת, פגיעה בשיפוט  וחוסר יכולת לקבל החלטות מושכלות. כתוצאה מכך בני משפחותיהם ו/או  רופאים וצוות רב מקצועי נאלצים לקבל החלטות רפואיות קשות שאינן בהכרח תואמות את רצונו או טובתו של החולה. בחלק ממצבים מורכבים אלו נאלצים למנות  לו אפוטרופוס חיצוני או לבקש את הכרעת בית המשפט. 

 

כמנהלת בית אבות זכור לי דייר, בן 85, חולה אונקולוגי , בדמנציה מתקדמת ואשר עקב מצבו לא יכול היה להביע את רצונו  לגבי דרכי הטיפול בו. הוא לא הותיר הנחיות מקדימות. פנינו לילדיו כדי לברר כיצד להמשיך ולטפל בו.  תפיסותיהם של הילדים היו שונות ; שתי הבנות אמרו שאבא תמיד אמר שאם יהיה  תלוי באחרים ש"יתנו לו כדור בראש".  לדבריהן, אם היה יודע מה קורה איתו היה מבקש שיפסיקו את הטיפולים האונקולוגיים וכי הוא  רק סובל ואין סיבה להאריך את סבלו. אחיהן הדתי, לעומתן  ביקש להמשיך את הטיפולים  מאריכי החיים. הילדים לא הצליחו להגיע לכדי הסכמה והיה צורך למנות עבורו אפוטרופוס חיצוני שיהיה מוסמך לקבל החלטות בעניינו. 

 

ישנן מספר דרכים המאפשרות לאדם כשיר מבחינה קוגניטיבית לבחור ולמנות מיופה כוח רפואי שיקבל החלטות רפואיות עבורו וזאת על מנת שהטיפול הרפואי בו יונחה לפי רצונותיו ואמונותיו. התהליך עדיין מורכב ומחייב מילוי טפסים רבים , חלקם על ידי אנשי מקצוע המוסמכים לכך והפקדת הטפסים במשרד הבריאות. רובנו נוהגים לדחות ביצוע משימות מסוג זה, אך חשוב לזכור כי ייפוי כוח מתמשך והנחיות מקדימות מאפשרות למעוניינים בכך לשלוט ככל האפשר בגורלם ובדרכי הטיפול בהם במצבים רפואיים בהם אינם מסוגלים להביע את דעתם או שאינם כשירים לכך. בדרך זו  גם מתייתר הצורך במינוי אפוטרופוס  המחייב הליך משפטי ובמקרה של אפוטרופסות על רכוש גם הליכים  בירוקרטיים מסובכים שמכבידים על בני המשפחה המטפלים העיקריים ומגביל את יכולתם לטפל ביקירם לפי רצונו. 

חשוב להדגיש כי מצבים רפואיים מורכבים שכאלה,  אינם תמיד צפויים וכי כדאי להיערך מבעוד מועד, גם כשאין ברקע "איום רפואי מובהק" כגון מחלה סופנית.  מגיפת ה-covid-19 הדגימה זאת היטב.  

מסיבה זו אני ממליצה לכל אדם, ללא קשר לגילו,  ובמיוחד למי שחווה משבר רפואי לדאוג מבעוד מועד להסדיר נושא זה משפטית. נשמח לסייע בקבלת החלטה על הליך מתאים וללוות לאורך התהליך.