להזדקן - ולהישאר מחוברים לסביבה

טופי–כלבת עזר לאיכות חיים

Share on facebook
Share on whatsapp

טופי יוצאת כמה פעמים ביום לטיול עם רינה (שם בדוי) בת ה-84, שמסייעת לה ולמטפלת שלה  להעביר את ימי הסגר הארוכים והבודדים בשמחה ופעילות.
טופי היא כלבת קאבליר חומה לבנה בת שנה וחצי שהוכשרה במיוחד להיות כלבה טיפולית לרינה, שחיה עם דמנציה. טופי אומנה  לכך על ידי המרכז לכלבי שירות ותרפיה עד שהצטרפה למשק הבית של רינה ומולי בינואר השנה. מאז היא מכניסה חדוות חיים, עניין, סדר יום וגירוי רב-חושי לבית. שלוש ה"גבירות" יוצאות לטיול  שלוש פעמים ביום, בשעות קבועות ובמסלולים קבועים וכך נשמר סדר יום קבוע הכולל טיול בסביבה הקרובה וגרייה אינסופית בזכות ההליכה בחוץ.
רינה היא מורה ותיקה, אשה דעתנית, נמרצת וחברותית שחיה עם מולי מזה מספר שנים. טופי הפכה להיות העוזרת והתומכת של מולי. היא נעזרת בה כדי להרגיע את רינה במצבי אי שקט. כשרינה מבקשת לצאת החוצה, לדוגמה, היא מזכירה לה שיש להאכיל קודם את טופי, לסרק ולטפח אותה. הפעילות מסיחה את דעתה והשילוב עם המגע מסייע  להרגיע את חנה על ידי הפרשת "הורמון האהבה", אוקסיטוצין, המתרחשת בעת הליטוף והטיפוח.
בעוד אנשים רבים החיים עם דמנציה בביתם, הדרדרו קוגניטיבית בעת הקורונה עקב הסגר, הבדידות והפסקת הפעילות, –  ממשיכות רינה ומולי בשגרת חייהן שכן טופי טובה לזכרון, טובה לנפש וטובה במיוחד בעת מגיפת הקורונה !

כתבו ניתאי שבתיאל ודפנה גולן-שמש