טיפול בחולי דמנציה בעזרת בעלי חיים

ידוע זה מכבר על השפעתן של חיות בכלל וחיות מחמד בפרט על בני האדם ועל אלו הזקוקים לטיפול/ סיוע, כמו אנשים בעלי מוגבלויות, קשישים, כמו גם אלו החולים בדמנציה.

טיפול בחולי דמנציה בעזרת בעלי חיים, מעניק להם חיוניות, מפיג בדידות ומשפר את הבריאות הפיזית והנפשית גם יחד.

איך כל זה קורה בעצם ומה עושים כאן בארץ?

בית השמש. בית אבות לחולי דמנציה.

בכל הקשור לשילוב בעלי חיים וטיפולים לחולי דמנציה, בית השמש נחשב לבית האבות המוביל והטוב ביותר בארץ, מכל המוסדות השונים המיועדים לטיפול בחולים אלו, כאשר אחד הכלים המשמעותיים והמוצלחים ביותר לטיפול ושיפור איכות חייהם של החולים בדמנציה הוא ללא ספק- טיפול בעזרת בעלי חיים וחיות מחמד, המאפשר לדיירי המוסד להתקבל לשעריו יחד עם חיות המחמד הפרטיות שלהם וזאת בנוסף לפינת חי פעילה הנמצאת בחצר המטופחת, בה מקפידים אנשי הצוות לקיים פעילויות שוטפות וטיפוליות לדיירים יחד עם בעלי החיים.

יתרונות הטיפול בחולי דמנציה בעזרת בעלי חיים.

  • הפגת בדידות.
  • אופטימיות.
  • אושר ושמחה.
  • חיוניות.
  • דאגה לאחר.
  • שיפור מצב הרוח.
  • שיפור תקשורתי/ חברתי.
  • שיפור מצב נפשי ופיזי.
  • תמריץ לפעילות מחוץ למיטה/ לחדר.

אלו הם רק מקצת היתרונות שיש בטיפול בחולי דמנציה בעזרת בעלי חיים ובבית השמש לוקחים את היתרונות הללו בשתי ידיים.

חשוב לציין כי החולים בדמנציה עוברים שלבי מחלה לא קלים, בהם מצבו הפיזי של הגוף הולך ודועך ופעולות פשוטות ויומיומיות "נלקחות" ממנו בהדרגה, כמו גם פגיעה בזיכרון, בלבול, תוקפנות, דיכאון ועוד, אך יחד עם זאת ישנן דרכים רבות ומגוונות לשמר ולשפר את איכות החיים של החולים בדמנציה, תוך יחס מכבד ורגיש ואחת הדרכים בהן דוגלים בבית השמש היא הטיפול בעזרת בעלי חיים המוכיח את עצמו כיעיל ביותר, משפר את התחושה הכללית, הפיזית והנפשית גם יחד.

כיצד מתבצע טיפול בעזרת בעלי חיים בבית השמש?

תארו לעצמכם עולם בו הכל הולך ומצטמצם סביבכם, לאט לאט, אתם חשים בדידות, ירידה במצב הרוח, תחושה כי איש אינו זקוק לכם יותר, זוהי תחושה בהחלט לא נעימה בלשון המעטה. כאשר אנו מסייעים למטופלים שלנו בעזרת בעלי חיים וחיות מחמד, אנו חווים יחד איתם שינוי מהותי עצום בכל הקשור לבעיות רגשיות ופיזיות, המטופלים מדברים עם חיות המחמד שלהם וע"י כך משפרים אינטראקציה טובה יותר עם הסובבים ומפתחים קשרים חברתיים בקלות יתרה מאשר היו מטופלים באמצעים אחרים שאינם בעלי חיים.

עצם העובדה כי בבית השמש מקבלים את החולים יחד עם חיות המחמד שלהם מהבית, מבלי שיאלצו להיפרד מהן, מאפשר להם לצלוח את תהליך הקליטה והתקופה הראשונה בבית השמש בצורה טובה, בטוחה ואופטימית יותר, מאשר אם היה עליהם להיפרד מהכלב או החתול האהובים שלהם ולהשאירם מאחור באחריות אדם אחר, קרוב ככל שיהיה.

בחצר שבין חדרי הדיירים פועלת פינת חי שוקקת חיים, אליה הם נוהגים להגיע, להתבונן בחיות השונות, לגעת ולטפל בהן באופן יומיומי, כאשר הפעילויות נעשות באופן קבוצתי או פרטני או באופן מאורגן, אך גם ספונטני להנאת המטופלים.

מתוך אותה כוונה, בבית השמש מקיימים את מרבית הפעילויות בחצרות המוסד והן כוללות פעילויות אקטואליה, תרפיה בתנועה. יצירה, אפייה ועוד.

 

אתם מוזמנים יחד עם יקיריכם לתאם ביקור היכרות בבית השמש ולהתרשם במו עיניכם.

לפרטים ושאלות, נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת!