להזדקן - ולהישאר מחוברים לסביבה

טיפול בעזרת בע"ח

הברכה המצוייה בקשר שבין בעלי חיים לאנשים מבוגרים

דפנה גולן- שמש, עובדת סוציאלית מנהלת "בית השמש " .
מרכזת הפורום לעבודה עם קשישים ובעלי חיים.

יכולתם של בעלי חיים לתרום לשיפור איכות חייו של האדם בכלל והקשיש בפרט , ברורה כמעט מאליה לכל אלה מאיתנו שהם חובבי בעלי חיים. יכולת זו גם נבדקה ואושרה מבחינה מחקרית. מחקר קליפורני מצא כי היו פחות מקרי סרטן בקרב קשישים שהיו להם חיות מחמד. מחקר אחר גילה כי מתוך 53 אנשים שעברו אירוע לבבי והיו להם חיות מחמד 39 נותרו בחיים לעומת 17 בלבד בין אלו שלא היו להם חיות. נמצא כי ליטוף בעלי חיים מוריד דופק ולחץ דם.

העוסקים בתחום הזיקנה מתריעים כולם כי הבדידות היא הצרה הגדולה ביותר עימה צריך האדם המזדקן להתמודד. בית אבות עם בעלי חיים יכול לתת פתרון נפלא להתגבר על מצוקה זו. קשה לאדם לדבר לעצמו. המצב שונה לחלוטין כאשר האדם מדבר עם חיית המחמד שלו.
אנשים דיווחו כי במחיצת חיית המחמד שלהם הם מרגישים בטוחים. ומרוצים יותר. אביו של אחד החוקרים צחק פי ארבע בסופשבוע שבילה עם כלבו של החוקר. נמצא כי אנשים החלימו יותר מדיכאון אם טופלו גם בעזרת בעלי חיים.

בעלי החיים מהוים "שובר קרח" חברתי – גורם לשיחה ואינטראקציה. יותר אנשים יפנו לקשיש הנמצא בפארק עם כלבו וידברו עימו מאשר עם קשיש היושב לבדו על הספסל. נמצא כי בית אבות סיעודי בהם יש חיות מחמד יש יותר קשר חברתי בין הקשישים לבין עצמם ולבין הצוות. נכדים יבואו לבקר את סביהם ביתר רצון אם בסביבתו (בבית או במרכז היום או בבית האבות) – יש בעלי חיים.
בוסטד קבע כי "טיפול בעזרת בעלי חיים מתאים כל כך לזקנים מכיוון שלבעלי חיים יש יכולת בלתי נדלית של קבלה, הערצה, תשומת לב, מחילה ואהבה בלתי מותנית" . בעל החיים אינו שופט את האדם ואינו משווה את תפקודו היום לתפקודו בעבר. הוא מקבל אותו כמות שהוא, ללא ביקורת ויכול להעניק לו שלווה, חום וחברה. יש האומרים כי בעל החיים הוא ילד שאינו מתבגר: הוא מעניק לאדם המבוגר הזדמנות לחוות "הורות שנייה", לדעת שהוא חשוב למישהו – קיומו של יצור אחר תלוי בו והוא מקור להפנות אליו אנרגיות וזמן פנוי. הוא מסיח את דעתנו מצרותנו ומהתמקדות בעצמנו. יש לדאוג לבעל החיים ולמילוי צרכיו.

בבית האבות "בית השמש",שאני מנהלת, אנו מקבלים דיירים עם חיות המחמד שלהם כך שאדם לא צריך להפרד מחיית המחמד מאחר שנכנס לבית אבות. בנוסף, קיימת במקום פינת חי, הנמצאת בין חדרי הדיירים ובה בעלי חיים מגוונים. הדיירים נהנים להתבונן, לגעת, להאכיל וללמוד על אילוף כלבים בעלי החיים. הפעילות נעשית באופן קבוצתי ופרטני, מאורגן וספונטני. כאן התחלנו לאמן את כלבי השירות הראשונים בעולם (!) לחולי אלצהיימר , שתפקידם להחזיר את נוהגם בבטחה הביתה, לפי פקודה וכן לשמש להם בני לוייה נאמנים, המסייעים לשיפור מצב הרוח, קשר חברתי ולהזעיק עזרה בעת צרה. בחודשים אלו אנו מעבירים את האימונים ל"בית השמש" . נשמח לקבל מתנדבים שיסייעו באימונם.

טיפול בעזרת בעלי חיים

קישורים:

דפנה מבית השמש השתתפה בתוכנית טלויזיה השבוע. קישור לצפייה ישירה יש להגיע לדקה 25:55

לשלוף שפן מהכובע – מדריך מקוצר: אחיזת בעלי חיים והגשתם
פיתוח ישראלי: כלבי סיוע לחולי אלצהיימר

קידום בריאות בעזרת בעלי חיים

בבית השמש נמצאים רוב השנה מתנדבים מהולנד. הם מביאים משב רוח מרענן לטיפול בדיירים, לוקחים אותם לטיולים לטיילת, משוחחים ומשחקים עימם.