כלב שירות לחולי אלצהיימר

כלב שירות לחולי אלצהיימר אומן לראשונה בארץ ובעולם וממלא תפקיד חיוני בעבור חולה האלצהיימר

דפנה גולן-שמש, עובדת סוציאלית, MA בתרפיה באומנויות ומנהלת בית אבות "בית השמש" לחולי אלצהיימר

אנשים הסובלים ממחלת האלצהיימר – מדמנציה ומפגיעות ניווניות מוחיות אחרות – סובלים מפגיעה ביכולות החשיבתיות הקוגניטיביות שלהם, הכוללות זיכרון, שיפוט, התמצאות בזמן, באנשים ובמקום. הפגיעה בהתמצאות במקום פוגעת ביכולתם להגיע הביתה בשלום, כך שכל יציאה שלהם מהבית עלולה להסתיים באיבוד דרכם. מצב זה עלול לסכן את חייהם ועלול להוות איום אמיתי לחייהם.

קורבנות האלצהיימר חווים בדידות נוראה, תסכול, כעס ואין-אונים. הם מוצאים את עצמם אסירים בעל כורחם  בתוך בתיהם, תלויים באחרים על מנת לצאת החוצה.

כלב שירות שפותח במיוחד בעבורם –  ALZHEIMER’S AID DOG© – מחזירם הביתה בבטחה, מהלך קילומטרים, על פי פקודה מילולית מהחולה עצמו או באמצעות פקודה אלקטרונית המשודרת אליו, מכל מרחק, מ"מכשיר ביות אלקטרוני ©" שפותח גם הוא במיוחד לצורך פרוייקט זה. המכשיר, הנישא על רתמה מיוחדת על גב הכלב, מאפשר איתור מקומו של הצמד באמצעות מידע לווייני.

הכלב נמצא עם החולה 24 שעות ביממה, ויודע להזעיק עזרה ולהפעיל כפתור מצוקה כאשר החולה נמצא במצוקה פיזית כגון נפילה או התקף אפילפטי.

בנוסף, כלב השירות לחולי אלצהיימר מהווה לחולה חבר וידיד, תמריץ ליציאה מהבית, למשחק וליצירת קשר עם אנשים אחרים ועוגן לקיום סדר יום פעיל ומשמעותי.

כתוצאה מפעילותו של כלב השירות, הלחץ הנפשי שחווה משפחתו של החולה פוחת והאווירה בבית משתפרת. הכלב הופך לגורם משמעותי מאוד בחייו של חולה האלצהיימר ומספק לו ביטחון, חדווה ותמריץ לעשייה. כדבריו של החולה הנעזר בכלבת השירות הראשונה בעולם: "בלה (הכלבה) היא הדבר הטוב ביותר שקרה לי מאז מחלת האלצהיימר"

הפרוייקט פותח על ידי צוות רב-מקצועי, הכולל את יריב בן-יוסף, מנהל המרכז לכלבי שירות ותרפיה, דפנה גולן-שמש, עובדת סוציאלית ומנהלת בית  אבות "בית השמש" לחולי אלצהיימר ואבי רבינוביץ, מהנדס אלקטרוניקה.

מאמר מפורט בנושא יפורסם בעלון הבא.