מהו תפקידה של מטפלת סיעודית ומתי נזדקק לה?

זה יקרה לכולם בסופו של דבר, הרי אף אחד לא חסין מפני הזקנה. לא פעם אנחנו עומדים חסרי אונים מול מצב בו אחד הקרובים שלנו, שלא כהרגלו, מתקשה לבצע פעולות יומיומיות פשוטות. במדינת ישראל ישנה חשיבות רבה של השארת הקשישים בביתם ולכן היא מאפשרת קבלת גמלת סיעוד למי שהגיע לגיל הפרישה, גר בבית וזקוק לסיוע של אדם אחר בביצוע פעולות היום יום.

חוק הסיעוד של ביטוח לאומי

במסגרת חוק הסיעוד של המוסד לביטוח לאומי, אנשים הזקוקים לעזרה באופן יומיומי מקבלים מכסת שעות טיפול שבועית אותה הם יכולים לנצל כדי להזמין הביתה מטפלת סיעודית.

מטפלת סיעודית – מה תפקידה?

במסגרת החוק תפקידה של המטפלת הסיעודית מוגדר וידוע והוא כולל:

  1. סיוע ברחצה ובמידת הצורך החלפת מוצרי ספיגה ושמירה על היגיינה. בגיל השלישי חדר האמבטיה הופך לאזור מסוכן ומיועד לפורענות. מטפלת סיעודית מעניקה סיוע בעת הרחצה ומפחיתה באופן משמעותי את הסיכוי להיפצע או ליפול בחדר האמבטיה.
  2. סיוע בבישול, קניית מזון ובמידת הצורך אף סיוע באכילה. ידוע שתזונה הנה המפתח לשמירה על אורח חיים בריא ולכן, עזרה של מטפלת סיעודית בהכנת מזון יכולה לתרום לקשיש ואף להקל על שיגרת יומו.
  3. ליווי הקשיש לבדיקות אצל הרופא וסידורים שונים.
  4. סיוע בטיפול בכביסה, גיהוץ, הלבשה והתאמת בגדים לעונה
  5. ביצוע עבודות ניקיון בסיסיות בבית כגון שטיפת כלים, ניקיון חדר האמבטיה והשירותים, החלפת מצעים וסידור שטחי של הבית. חשוב לציין שתפקידה של מטפלת סיעודית לא כולל עבודות ניקיון מורכבות הדורשות מאמץ פיזי ולכן אם ברצונכם שהיא תרים ספות סלון או תדאג לניקיון יסודי של כל חללי הבית מומלץ לדאוג למנקה שתגיע ותבצע את העבודה.
  6. במהלך השנים רשימת התרופות שיש לקחת באופן יומיומי מתארכת ולעתים הקשישים נוטים לשכוח איזה כדור לקחת בבוקר או כמה כדורים לקחת בבוקר הדבר עלול להגיע אף למצב של הרעלה, סיוע של מטפלת סיעודית יכול במקרה זה להציל את חייהם.

התאמת המטפלת הסיעודית לקשיש

בין אם  המטפלת תשהה בביתו של הקשיש מספר שעות יומיות או עשרים וארבע שעות ביממה היא עתידה להפוך לדמות מרכזית ולהשפיע על שיגרת יומו. לעיתים הופכת המטפלת לבת בית של ממש ולגורם המעניק סיוע בתקשורת בין הקשיש ובני משפחתו לבין הגורמים הרפואיים השונים.

 

חשוב לבחור מטפלת שתתאים לאופי של הקשיש ובני משפחתו, שתהיה חביבה ואכפתית ותעניק לקשיש יחס מכבד וסובלני. ברגע שמצליחים ליצור התאמה בין מטפלת לקשיש החלקים של הפזל מתחברים והתהליך הופך ליותר קל.

איך אפשר לדעת מה הזכאות שלי לקבלת סיוע זה?

תושב ישראל אשר הגיע לגיל פרישה וזקוק לעזרה במילוי משימות במהלך היומיום שלו זכאי לפנות למוסד לביטוח לאומי, למלא את הטפסים הרלוונטיים ולהמתין לנציגים מטעמם שיגיעו לבצע מספר בדיקות אשר בוחנות את ההתנהלות של הקשיש בביתו. כחודש מסיום הבדיקה הקשיש מקבל הודעה לביתו.

 

התהליך עלול להיראות מעט מורכב, אבל בסופו של דבר מקל מאוד על הקשיש ועוזר לו להתמודד עם המצב בו הוא נמצא בצורה טובה ובריאה.