להזדקן - ולהישאר מחוברים לסביבה

מה ההבדל בין דמנציה לאלצהיימר?

Share on facebook
Share on whatsapp
בית השמש

רבים משתמשים במילים "דמנציה" ו"אלצהיימר" באותו האופן ומתוך מחשבה כי מדובר למעשה מחלה אחת ואין כל הבדל ביניהן. במאמר זה נעשה סדר בין שני המונחים ונסביר על התסמינים והתופעות הנלוות אליהן ושלם כך נבין תחילה מה פירוש של כל אחת מהן בנפרד.

מהי דמנציה?

דמנציה היא שם כולל לכלל המחלות הניווניות שפוגעות במוח. מדובר במחלות פרוגרסיביות ובלתי הפיכות שגורמות לפגיעה בתפקודי המוח השונים. בעברית מכונה התסמונת קיהיון.

מהי מחלת אלצהיימר?

אלצהיימר הינה מחלה ניוונית מתמשכת של המוח והיא זו שגורמת לדמנציה (זו המחלה השכיחה ביותר בין המחלות השונות שגורמות לדמנציה) כ- 60% חולי דמנציה מאובחנים כיום כחולי אלצהיימר. למעשה, ההבדל בין דמנציה לאלצהיימר הוא שמחלת האלצהיימר היא הסיבה / הגורם ודמנציה היא התוצאה.

מחלות נוספות שיכולות לגרום לדמנציה הן מחלות וסקולריות (של כלי הדם) ובהן אירועים מוחיים בדרגות חומרה שונות,  מחלת גופיפי לוי-בודי, פרקינסון, דמנציית אונות המצח והרקה (FTD), מחלת קרויצפלד-יעקובס (המכונה הפרה המשוגעת), ורניקה –קורסקוף (על רקע שימוש באלכוהול, בד"כ) ומחלות נוספות.

הפגיעה הניוונית במוח במחלות הדמנציה השונות גורמות לפגיעה בזיכרון, שפה ותקשורת, ביכולת לנהל כספים ופעולות מורכבות, ירידה בהתמצאות בזמן, באנשים ובמקום, פגיעה בשיפוט וכן ייתכנו שינויים התנהגותיים ואישיותיים.  החשיבה הופכת קונקרטית ודלה יותר ולכך מתלווה בד"כ הצטמצמות רגשית.  עם התקדמות המחלה, תחול ירידה מתמשכת בתפקוד הכללי היומיומי כגון שליטה בסוגרים, יכולת הליכה עד צורך בקבלת עזרה מלאה בכל תפקודי היומיום כולל באכילה.  

בן משפחה אובחן כחולה דמנציה. מה האפשרויות שלכם?

רבים מאיתנו חווים את החיים באופן המורכב שלהם, כך קורה כאשר בן משפחה קרוב מאובחן כחולה דמנציה. הבשורה לעולם אינה פשוטה ומתוך מחשבה כי אין תרופה למחלה, חשים בני המשפחה כי חרב עליהם עולם. כיום, האפשרויות לתמיכה טיפולית- הן רגשית והן תרופתית, רבות ומגוונות כמו גם מוסדות ייעודיים לאנשים החולים בדמנציה / אלצהיימר, כמו בית השמש שמעניק לדיירים, מעבר לתמיכה הטיפולית והרגשית גם מקום פיזי טבעי ונעים לחיות בו. בבית השמש מעניקים יחס חם ואוהב מתוך מטרה לסייע בהתמודדויות והאתגרים בפניהם עומדים הדיירים תוך שמירה על כבודם ושאיפה לתת להם איכות חיים גבוהה.

מה הופך את בית השמש לבית?

החולים בדמנציה או אלצהיימר זקוקים למקום בטוח, מקום בו יתאפשר להם להמשיך את חייהם שבשגרה עד כמה שניתן, כל אחד על פי מצבו האישי. בית השמש מוקדש כולו לטיפול בחולי דמנציה/ אלצהיימר. הצוותים הרפואיים והפרא רפואיים מכירים היטב כל דייר ודייר, את אישיותו, צרכיו ותולדות חייו ואמונים על התאמת תכניות טיפול מקצועיות לכל אחד ואחד.

המרחב הפנימי במחלקות בית השמש שלא בכדי  מכונות "בתים" ולא "מחלקות" דומה ככל האפשר לבית ולא למוסד או בית חולים גריאטרי. הדיירים ומשפחותיהם מוזמנים להביא חפצים אישיים מוכרים מהבית. הרבה מהפעילויות המגוונות מתרחשות בחוץ, בגינה, תוך חשיפה לטבע, לירוק ולמזג האוויר המשתנה. כל זאת מתוך מטרה להעניק לדיירים של בית השמש תחושת "בית" אמיתית.  אנו מזמינים כל: דייר המעוניין בכך, להביא יחד איתו את חיית המחמד הפרטית שלו. שנים של מחקרים הוכיחו זה מכבר כי לבעלי חיים ישנה היכולת להקל ולסייע לחולי דמנציה/ אלצהיימר, להרגיע ולשמח אותם  ולעודד תקשורת עימם ועם האחרים בסביבה הקרובה. לכן, בצוות הרב מקצועי המגוון והרחב של בית השמש, עובדים גם מטפלים בעזרת בעלי חיים.

מאמרים נוספים שכתבנו עבורכם