מוסד גריאטרי

מוסד לתשושי נפש – דמנציה (בעברית: כהיון).

לעתים מורגשת אי נוחות בהישמע צמד המילים  "מוסד גריאטרי", אך חשוב להבין כי זהו הפתרון המתאים ביותר לדיור מוסדי לבני הגיל השלישי, שאינם מסוגלים לתפקד עצמאית ונדרשים להשגחה צמודה למשך כל שעות היממה. אך מוסד גריאטרי הוא לא רק מקום טיפולי, אלא גם מקום המעניק למטופלים והדיירים תמיכה נפשית וחברתית, פעילויות מגוונות מותאמות גיל וכדומה, החשובים כל כך לבריאות הגוף והנפש. 

מהו מוסד גריאטרי?

מוסד גריאטרי הינו מקום בו מאושפזים אנשים מבוגרים, לרוב מגיל 65 + הזקוקים לטיפול והשגחה צמודים 24/7 ולתקופה ארוכת טווח. במוסד הגריאטרי ישנן מחלקות שונות המתאימות למאושפזים לפי מוגבלותם ומצב הרפואי/ נפשי. 

במוסד גריאטרי מאושפזים אנשים תשושי נפש / דמנציה, כאשר הצוות הרפואי והמטפלים השונים, דואגים לכל צורך וטיפול נדרש בהתאם למצבו של המטופל, כמו גם מענה על צרכים יומיומיים של איכות חיים. 

מוסד גריאטרי הינו למעשה דיור מוגן, שכן זוהי מסגרת בה חיים אנשים לאורך זמן מה שהופך את המקום לביתם העיקרי ולעתים היחידי ולכן, כאשר עליכם לבחור את המסגרת הגריאטרית המתאימה לבן משפחה, או אדם קרוב, חשוב לוודא כי זוהי המסגרת המתאימה ביותר עבורו, שעונה על כל הצרכים הפיסיים והנפשיים גם יחד. 

מה חשוב לדעת על מוסד גריאטרי?

הזמן לא עוצר מלכת וגם אליכם יגיע הרגע בו תעמדו מול ההבנה כי הטיפול בהוריכם/ אדם קרוב צריך להיות מקצועי ומותאם באמצעות דיור/ מוסד גריאטרי. טרם קבלת ההחלטה, הנה כמה נקודות אליהן חשוב לשים לב: 

  • נראות המקום יכולה להיות זו שתתן לכם הרגשה טובה על כלל המקום, או ההפך ממנה. שימו לב למבנה/ חדרים וריהוט/ רמת היגיינה/ חדרי המקלחות והשירותים, כמו גם איכות המזון המוגש למטופלים.
  • חשוב לבדוק עם בני משפחה של מאושפזים/ מטופלים הגרים במקום המיועד. חשוב לשאול את כל השאלות החשובות לכם על מנת לחוש את הלך הרוח של אנשי הצוות/ הרופאים/ ההנהלה וכדומה. 
  • אם חשוב לכם לבקר בקביעות ובכל הזדמנות את יקירכם, נסו למצוא מוסד גריאטרי קרוב ככל הניתן למקום מגוריכם/ עבודתכם. 
  • מקצועיות וניסיון הצוותים רפואיים/ הנהלה/ מטפלים, היא חלק בלתי נפרד מתחושת הביטחון שלכם כאשר אתם מאשפזים את יקירכם ולכן, בדקו כמה שניתן מראש, אודות הצוותים השונים של המקום, החל מהצוות הרפואי, הפרא רפואי וההנהלה ומה רמת היחס והזמינות למטופלים בכל מחלקה במוסד. 
  • רופאים מומחים- יש לבדוק כי אכן ישנם כאלו במוסד הגריאטרי, כמו למשל פסיכולוג/ עו"ס/ מטפל רגשי וכדומה. חלק בלתי נפרד מבריאות הגוף, היא בריאות הנפש והרגש, בטח ובטח כאשר אדם מאבד את עצמאותו ובפרט כאשר מדובר בבני הגיל השלישי על כל מורכבותם. 
  • פעילות חברתית/ פנאי- בדקו האם מתקיימות כאלו במוסד ובאיזו תדירות. פעילות פנאי הינה חלק חשוב ומהותי ביותר בכל הקשור לבריאות הנפש והמצב הרגשי של האדם בכלל ושל תשושי הנפש בפרט (בהתאם ליכולות). 

 

ההורים שלנו אינם נעשים צעירים עם השנים וכעת הזמן להחזיר להם על כל היחס, האהבה והתמיכה שקבלנו מהם במשך כל השנים. בחירה נכונה ומושכלת של מוסד גריאטרי, היא זו שיכולה לעשות את ההבדל בין טיפול איכותי, מקצועי ותומך אשר משפר את חייהם של ההורים וגם את שלכם, לבין תסכול, אכזבה ולעתים גם סכנה בריאותית. לכן, בחרו מוסד גריאטרי שמרגיש לכם טוב, שנעים לכם כאשר אתם נכנסים בשעריו, שפועל מתוך מטרה ולמען מתן שירות איכותי, מקצועי, מכיל, מכבד ואוהב, עם צוות מקצועי רב תחומי מנוסה וזמין לכל צורך של המטופלים וכמובן זמין לכל צורך ושאלה של בני משפחותיהם.