להזדקן - ולהישאר מחוברים לסביבה

מוסד סיעודי – בעידן הקורונה

Share on facebook
Share on whatsapp
מוסד סיעודי בקורונה

רבות עוד יסופר ויתואר אודות תקופת הקורונה והשפעותיה המרחיקות לכת על כולנו. אחת הקבוצות אשר מושפעות באופן בולט במיוחד היא ללא ספק אוכלוסיית תשושי הנפש. הבידוד שנכפה בתקופת הקורונה וההסתגרות בבתים, השפיעה במיוחד על חולי הדמנציה החיים בבתיהם. לעומתם, אלו המתגוררים אצל מוסד סיעודי הושפעו הרבה פחות מאחר שהטיפול בהם, על ידי צוות גדול, רב-מקצועי לא נפגע ושיגרת חייהם לא הופרה ונותרה פעילה. הדיירים במוסדות הסיעודיים חשופים לגירויים רבים ולפעילות, המסייעים לשמר את יכולותיהם ואת סדר יומם והם חוו פחות ירידה קוגניטיבית ותפקודית מאשר תשושי הנפש החיים בקהילה, אשר סבלו מבידוד חברתי ותעסוקתי שבעטיו הדרדר מצבם.  

מה חשוב לדעת על תשושי הנפש בעידן הקורונה? 

קבוצת סיכון: 

עקב מצבם הרפואי הרגיש והיחלשות מערכת החיסון, נחשבים לכאלו הנמצאים בסיכון גבוה לחלות במיוחד כאשר הם מאובחנים עם מחלות רקע נוספות על הדמנציה. 

דיווח לרשויות/ צוותים/ בני משפחה: 

תשושי הנפש לא תמיד יכולים לדווח על תחושתם הפיסית ולכן חשוב שהצוות הרפואי/סיעודי יהיה ער לשינויים בהרגשתם ובתפקודם. הדיווח לרשויות ולבני המשפחה על סימפטומים מאפיינים של ווירוס הקורונה, מוטלת על הצוותים הרפואיים / סיעודיים. 

צפיפות סביבתית: 

המגורים במוסד סיעודי מטבעם צפופים יחסית, מאשר היו הדיירים מתגוררים בביתם הפרטי, משכך, ישנה עליה ברמת הסיכון להדבקה. בנוסף לכך, עולה הסיכון להדבקה ככל שהצרכים הטיפוליים/ רפואיים של תשוש הנפש גדלים.

שמירת הקשר עם בני המשפחה

בהתחשב בכל אלו, ברור מן הסתם חששם של בני המשפחה בנוגע לאופי הטיפול ביקירם המתגורר במוסד, כמו גם דאגה למצבו הנפשי רגשי . הגבלת ביקורי המשפחות במוסד הסיעודי, בייחוד בגל הראשון של הקורונה  ואחריו לביקורים בשטח פתוח ולזמן קצר היו קשים לעיתים לבני המשפחה אפילו יותר מאשר לתשושי הנפש, דיירי המוסדות הסיעודיים  שבזכות חוסר התמצאותם בזמן ואי הבנת הסיטואצייה המורכבת סבלו פחות מאשר הסובבים אותם.    

בבית השמש, כמו גם במוסדות סיעודיים אחרים, הקפדנו בגל הראשון ובעת סגירת הבית לביקורים ליצור קשר בין הדיירים לבין בני משפחותיהם בעזרת טלפונים, שיחות וידאו ושליחת תמונות וסרטונים. במצב כזה חיוני במיוחד לדווח לבני המשפחה שאינם יכולים לבוא לבקר על כל שינוי במצב יקירם. 

צוותי המטפלים במוסד הסיעודי מקפידים הקפדה יתרה על נהלים קשיחים למניעת הדבקות מצוות או מבני משפחה מבקרים. 

להלן כמה כללים ונקודת למחשבה טרם ההגעה לביקור בבית אבות לתשושי נפש בתקופת הקורונה:  

  • טרם הגעת המשפחה למוסד הסיעודי, חשוב לוודא שבני המשפחה בריאים וללא תסמינים. 
  •  להתעדכן מהצוות המטפל אודות מצבו של בן המשפחה. 
  • זיכרו, לא למהר בעת הפגישה., פנו את עצמכם לביקור, תנו את כל תשומת הלב, החום והאהבה המגיעה ליקירכם.
  • נסו להגיע לביקור לבושים בבגדים צבעוניים ומלאי חיים, ללא משקפי שמש המסתירים את עינכם- "הראי לנשמה". 
  • רצוי להגיע עם טבלט IPAD /  ובו תמונות של בני המשפחה, חיות מחמד אהובות, שירים אהובים וכל דבר שיזכיר לבן המשפחה את אהוביו  ואת זיכרונותיו האישיים ויגרום לו לתחושת חום וקירבה עם בני המשפחה המגיעים לביקור. 
  • במהלך הביקור חשוב לשמור על נהלי הקורונה ולהקפיד על הריחוק אחד מהשני (2 מטרים). כאשר אתם פונים ליקירכם לשיחה, דברו בנועם ובנחת, היו סובלניים למענה והקפידו לשמור על קשר עין, גם אם ניתק, צרו אותו מחדש. על מנת להקל על הזיהוי של הדובר ניתן (בהסכמת הצוות) , להתרחק ולהסיר לרגע את המסכה מהפנים על מנת להקל על הזיהוי. 
  • בנוסף לטון הדיבור, גם תוכן השיחה חשוב לא פחות. בזמן השיחה החמיאו לדייר, אמרו מילים חיוביות ונעימות, שירו שירים עליזים אהובים והכי חשוב לא לצפות לתגובה או חיוך. תנו לביקור "לחלחל" פנימה, החשוב הוא להיות נוכחים ברגע המרגש, להצטלם יחדיו ולחוות  כמה רגעים של יחד, רגעים של משפחה חמה ואוהבת. 

הצלחת הביקור תלויה בכם, בני המשפחה. באם תקפידו על הנהלים, על כיבוד הצוות הרפואי והנחיותיו, כמו גם על בקשות הנהלת המוסד, כך ניתן יהיה לשמור על בריאותו של יקירכם ועל בריאות הדיירים הנוספים במוסד הסיעודי ובוודאי על בריאותם של הצוותים במקום. 

ראו גם: בית אבות לחולי דמנציה