להזדקן - ולהישאר מחוברים לסביבה

מוסד סיעודי לתשושי נפש

Share on facebook
Share on whatsapp
מוסד סיעודי לתשושי נפש

ההחלטה לאשפז את יקירנו במוסד סיעודי לתשושי נפש, לא תמיד תלויה בנו, בני המשפחה. על כל המורכבות שבעניין, ההחלטה מתקבלת לאחר שנוכחנו להבין כי אין אפשרות להעניק ליקירנו את הטיפול הרפואי והנפשי הטוב ביותר המגיע לו ולכן, זוהי החלטה מתבקשת על כל הקושי שבדבר והנובעת מחוסר יכולת לענות על צרכי האדם תשוש הנפש, הזקוק להשגחה מלאה 24 שעות ביממה.  

תשישות נפש הינה הגדרה תפקודית המשקפת קיומה של דמנציה. דמנציה היא שם כולל למחלות כרוניות, הפוגעת במוח וגורמות לירידה בזיכרון, בהתמצאות בזמן, באנשים, במרחב, בשיפוט, בתפקוד היומיומי וייתכנו גם שינויים אישיותיים והתנהגותיים. דמנציה, המביאה להגדרה תפקודית של תשישות נפש היא מחלה פרוגרסיבית (מתקדמת) המקשה לא רק על החולה, אלא גם על כלל המשפחה והסביבה הקרובה לו.

המוסדות לטיפול בתשושי נפש ניידים וסיעודיים נמצאים בפיקוח משרד הבריאות ולכן מכונים מוסדות סיעודיים. אולם, האנשים המוגדרים כתשושי נפש הם ניידים . מסיבה זו הם  זקוקים להשגחה מלאה ולסביבה בטוחה כדי שלא יסכנו את עצמם. ככל שמתקדמת המחלה, הם זקוקים ליותר ויותר עזרה סיעודית כגון עזרה במקלחת, השגחה על היגיינה ולבוש, שימור שליטה על סוגרים והליכה. עם התקדמות המחלה לשלב המתקדם הם יזדקקו לטיפול סיעודי מלא. 

החלטה על אשפוז במוסד סיעודי לתשושי נפש

על כל מורכבותה של ההחלטה, אנו עדיין מבקשים כי בן המשפחה היקר הנמצא במצב של  תשישות נפש, יקבל את הטיפול הטוב ביותר, תוך שמירה מירבית על בריאותו, ביטחונו, איכות חייו ואורחות חייו עד כמה שמצבו מאפשר זאת. בחירת מוסד סיעודי לתשושי נפש היא החלטה לא קלה המחייבת  בדיקה מעמיקה של בני המשפחה אודות המקום המתאים והטוב ביותר ליקירם. כיצד מתחילים לאתר את המוסד המתאים ביותר? הנה כמה נקודות למחשבה: 

  1. מיקום. בחירת המוסד בקרבת הבית מאפשרת לבני המשפחה להגיע ברציפות, כל אימת שירצו בכך מבלי להיות בדרכים או להתעכב בפקקים בדרכם לבקר את יקירם. 
  2. המקום. לאחר שאותר מוסד פוטנציאלי, יש לגשת ולבדוק את מצבו הפיזי של המבנה, האם ישנם כל השירותים הרפואיים, הפרא רפואיים והסיעודיים והפעילויות  הנדרשות לטיפול באדם תשוש נפש ובאיזו תדירות הם מתקיימים. 
  3. צוות המוסד. על כלל הצוות, קרי – הצוות הרפואי, הצוות הפרא רפואי, צוות ההנהלה, צוות הרווחה, צוות הההפעלה ובכלל. מהי תפיסת העולם הטיפולית שלהם, נסיונם והכשרתם. 
  4. פגישה פרונטלית על הנהלת המקום. כאשר החלטתם על מקום מסויים, כדאי מאד להגיע למקום פיזית ולראות במו עיניכם את המקום. כך תוכלו להתרשם ממצבו הפיזי של המבנה ורמת הניקיון, החדרים, חדרי השירותים, חדר האוכל, חדרי הטיפולים השונים וכדומה. זכרו, אין טוב ממראה עיניים. פגישה ראשונה כדאי לתאם מראש. 
  5. המלצות / חוות דעת ממשפחות של דיירים ושל אנשי מקצוע אחרים. בסופו של דבר, תמיד מומלץ לשמוע ממקור ראשון אודות המקום והצוות. אל תהססו לבדוק לעומק מה דעתם של בני המשפחות אשר יקיריהם מטופלים במוסד. 

בית השמש – מוסד סיעודי לתשושי נפש

אנו מניחים כי שמעתם אודות בית השמש, שכן, המקום פועל ומנוהל מאז שנת 1989 ע"י משפחת שמש. המקום מיועד לאנשים עם אלצהיימר, דמנציה, תשישות נפש ומחלות נוספות ועבר למיקומו הנוכחי בעמל בשרון ברעננה.  

בית השמש הוא בית ייחודי, הן למטופלים והן לבני משפחותיהם. הטיפולים המוענקים לדייריםם בבית השמש מותאמים עפ"י תכנית אישית לכל דייר ודייר וזאת בהתאם למצבו הפיזי / קוגניטיבי/ רגשי.

בבית השמש צוותי רפואה מקצועיים המתמחים במחלות של בני הגיל השלישי, המשולבים בצוותים פרא רפואיים שונים ובהם צוות פזיורטרפיה, רווחה, ריפוי בעיסוק ותזונה הנותנים מענה רגשי / חברתי לדיירים. 

בבית השמש פעילות מגוונות ועשירה המתקיימת בכל שעות היום, כולל שבתות, הכוללת בין היתר שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, טיפולים וקשר עם בעלי חיים ובכלל פעילויות במרחבי הגינה ובהם פעילות גופנית, שירה, אקטואלייה ושיחה, אפייה, גינון ויצירה. 

הנכם מוזמנים להגיע לפגישת היכרות והתרשמות. אנו שמחים לסייע בייעוץ ושיפור איכות החיים בבית ולא רק במקומנו. 

שלכם, צוות בית השמש. 

קראו גם על: בית אבות לתשושי נפש