להזדקן - ולהישאר מחוברים לסביבה

עזרה עם חולי אלצהיימר – על המחלה, דרך הטיפול וקבלת עזרה

Share on facebook
Share on whatsapp
עזרה עם חולי אלצהיימר

מיד עם קבלת האבחון כי בן המשפחה היקר שלנו אובחן כלוקה באלצהיימר, עלינו להבין כי מה שהיה לא יהיה יותר וניאלץ להיערך בהתאם, על כל המשתמע מכך. כאשר אנו נזקקים לעזרה עם חולי אלצהיימר, ואיננו יכולים עוד להתמודד עם המצב בבית, אנו צריכים לאתר את בית האבות הטוב ביותר, אשר יוכל להעניק את הטיפול המיטבי לבן המשפחה, כזה אשר ידאג לבריאותו ולרווחתו ובכך נקבל עזרה עם חולי אצלהיימר באופן הטוב ביותר.

מהי מחלת האלצהיימר?

אלצהיימר הינה מחלה פרוגרסיבית (מתקדמת) ובלתי הפיכה, המאופיינת בירידה קוגניטיבית אשר במהלכה נפגעות יכולות הזיכרון, ההתמצאות, החשיבה  והשיפוט ובהמשך נפגע אף התפקוד המוטורי היומיומי כגון לבישה, מקלחת, שליטה על הסוגרים וניידות עד לכדי הצורך בעזרה ובטיפול סיעודי מלא. אלצהיימר היא המחלה העיקרית הגורמת למצב של דמנציה- קיהיון בעברית. 

הטיפול הנדרש עבור חולה אלצהיימר הוא במוסד סיעודי מתאים לתשושי נפש, אשר דואג לטיפול 24/7 ועונה על כל הצרכים, הפיזיים, הרפואיים, החברתיים והרגשיים. למחלת האלצהיימר אין תרופה, אבל בהחלט ניתן לשפר את איכות החיים של החולה באלצהיימר בעזרת טיפול ותמיכה מתאימים. 

כיצד ניתן לטפל בחולי אלצהיימר? 

הטיפול בחולי אלצהיימר הינו מורכב ומצריך ידע מקצועי רחב, ניסיון וגישה אנושית אוהבת.  

הטיפול האיכותי מורכב מרבדים רבים:

טיפול תרופתי– תרופות המסייעות לשיפור התפקוד המוחי הקוגניטיבי ותרופות הניתנות לטיפול בבעיות נפשיות/ התנהגותיות נילוות. תרופות אלו ניתנות תחת פיקוח רפואי ורק במצבים מסוימים, שכן לחלקן  תופעות לוואי כמו העלולות לגרום לחוסר יציבות ואף לנפילות. יחד עם זאת הן עשויות לסייע לטיפול בחרדה, בדיכאון ובמחשבות שווא הנגרמות עקב הירידה בשיפוט של חולה האלצהיימר ותעתועי מוחו. 

סביבה חברתית מכילה, מפעילה ומגרה, המאפשרת לחולה הדמנציה להרגיש טוב, חיוני, נחוץ ומוערך. לשמור על קשר עם אנשים אחרים וכמובן עם בני משפחתו ולהיות עסוק בעשייה משמעותית, מתאימה, היוצרת מצבי הצלחה ומונעת מצבי תסכול. על כך אמון המרפא בעיסוק  בעזרת צוות תרפיסטים ומפעילים המספקים פעילויות מגוונת בתחומי המוזיקה, האמנות והיצירה, תנועה, אקטואליה  ועוד. כל אלה מסייעים לא רק להמשיך ולגרות את פעילות המוח אלא גם להזין את הדימוי העצמי החיובי של האדם החי עם דמנציה.

פיזיוטרפיה ושימור מיומנויות חולה אלצהיימר/דמנציה לסוגיה, זקוק לטיפול תומך נוסף, על מנת לשמר ולתחזק את יכולותיו השונות ובהן יכולת ניידות והליכה, הפעלת השרירים והתנועתיות על מנת למנוע את ניוונן. בבית השמש אנו מקפידים על הולכה של דיירים גם כאשר ההליכה אינה פונקציונלית אך משמרת את היציבה, השרירים והקשר עם הקרקע. באופן דומה אנו מנסים גם לשמר  גם את השליטה על הסוגרים על ידי הולכה לשירותים ותזכורת ללכת אליהם וכן לשמר מיומנויות שיחה וחברותא. 

טיפול רפואי וסיעודי הופכים חיוניים ככל שהמחלה מתקדמת ופוגעת בתפקודי היומיום של האדם החולה באלצהיימר. מערכות גופניות שונות מאבדות מיכולותיהן והאדם מתקשה לפצות על כך לבדו. ניטור רפואי וסיעודי וטיפול מתאים חיוניים לו. 

טיפול מקצועי , מותאם לאדם ואנושי חשוב ביותר לאדם. מחלות הדמנציה ובהן מחלת אלצהיימר עלולות להביא עימן שינוי באישיות, בעיות התנהגות, חוסר רצון לשתף פעולה עם המטפל העיקרי,  חוסר שקט פסיכומוטורי, שוטטות ורצון לצאת מהבית ואף תוקפנות מילולית ופיזית כלפי בן המשפחה המטפל העיקרי והמטפל הצמוד (עובד זר).

מורכבות המצבים שעומדים בפני המטפל העיקרי בשל מחלת האלצהיימר עלולה לגבות מחיר פיסי ונפשי יקר מהמטפל העיקרי כגון במצב של אובדן השינה בלילה. במצבים אלו המערכת הביתית לא תמיד יכולה להתמודד כראוי עם המצב.  

הטיפול בבית אבות לתשושי נפש , המעניק טיפול איכותי ומקצועי עשוי להביא לכך שחולה האלצהיימר יהיה מטופל טוב יותר במסגרת סיעודית מאשר בבית. זאת בזכות התרומה של הצוות הרב-מקצועי והצוות העובד במשמרות ולכן יכול גם להחליף כוחות אחרי מצבים מאתגרים שונים. צוות כזה יכול גם לתמוך בבני המשפחה המטפלים, לסייע לו בטיפול ובקבלת החלטות מושכלת בצמתים הטיפוליים השונים. 

היכן מקבלים עזרה עם חולי אלצהיימר? 

את הטיפול הראשוני, עם קבלת האבחון למחלה, יקבל החולה לרוב בביתו ע"י בני משפחתו הקרובה. אנו ממליצים ביותר על ביקור במרכז יום ודאגה למערך פעילות ביתי. אך עם התקדמות המחלה כמתואר לעיל, מומלץ לשקול להעבירו אל מוסד סיעודי המתמחה בטיפול בחולי אלצהיימר כדי שהאדם יקבל את הטיפול המיטבי. בית השמש, הינו מוסד סיעודי ייחודי המתמחה בטיפול באנשים עם אלצהיימר, המוגדרים כתשושי נפש. בית השמש מספק מערך טיפול מקיף המותאם למצבו של כל דייר ודייר בבית האבות. 

מעבר לטיפולים התרופתיים המוענקים לדיירים ע"י צוותים רפואיים מקצועיים, אנו מעניקים טיפולים בעזרת בע"ח, אשר תורמים לשיפור איכות חייהם, מקלים על בדידותם ומייצרים סיטואציות חברתיות/ תקשורתיות עם הדיירים האחרים במקום. אנו מקפידים לשמור על קשר עם הטבע, הגינה והחוץ שהחשיפה אליהם תורמת לבריאות.

אנו מזמינים אתכם לתאם פגישת היכרות בבית השמש ולבחון את האפשרויות העומדות לרשותכם בכל הקשור לעזרה בטיפול בחולה אלצהיימר.

ראו גם: מוסד לחולי אלצהיימר