להזדקן - ולהישאר מחוברים לסביבה

פרויקט ניו מדיה בבית השמש

Share on facebook
Share on whatsapp

ניו-מדיה לשיפור איכות החיים של אנשים החיים עם דמנציה:

בעוד התרופה של ביוג'ן לאלצהיימר מסעירה את העולם, בישראל פותחה שיטת טיפול חדשה ומקורית לאנשים החיים עם דמנציה המיושמת בימים אלו במסגרת פרויקט משותף של מיזם 'ממואפ' מכפר סבא ביחד עם מחלקות 'בית השמש' מקבוצת 'עמל' ברעננה. הפרוייקט נערך במסגרת ההשתתפות של מיזם 'ממואפ' בתוכנית 'הכוורת' מיסודם של קרנות הביטוח הלאומי והג'ויינט.

שיטת הטיפול החדשה מבוססת על הצגת מידע חזותי וגרפי לכל דייר במסך האישי שלו המותקן מעל למיטתו בהתאם למאפיינים אישיותיים והתנהגותיים והיא ניתנת לעדכון מהיר ומיידי בהתאם למצבו הרגשי והגופני של הדייר או הדיירת.

המידע החזותי והגרפי כולל תזכורות, סדר יום מבוקר ועד ערב, פעילויות ואירועים במחלקה, מוסיקה ושירים בהתאמה אישית, סרטים בכל נושא, תמונות של הדייר ומשפחתו לאורך השנים, תחנות רדיו, חדשות ואקטואליה ומסרים אישיים מהצוות המטפל. המסך האישי הוא גדול ובעל צג איכותי ומאפשר לדייר לראות, לשמוע, לצפות ולחוות בנוחות בתוכן המוצג לו בנגישות מלאה.

בלילה המסך כבה באופן אוטומטי ובבוקר הוא מתעורר לחיים ואיתו גם הדייר בעזרת מוסיקה על פי בחירה או סרטון ברכה מהמשפחה. בהמשך המסך והמידע המוצג בו מלווים את הדייר לאורך כל היום ומתווכים עבורו את סדר היום ומעודדים אותו להשתתף בפעילויות ולבוא לארוחות ולאירועים המשותפים, כל זאת בשאיפה להקל על הצוות בהתארגנויות ולהפוך את שגרת היום לחוויה ולתת לדייר מה שיותר עצמאות וביטחון וסיוע בהתמצאות בזמן ובסדר יומו.

המסכים משמשים את הצוות הרב מקצועי ב'בית השמש' ואת עובדות התעסוקה לטיפולים פרטניים לכל דייר הכוללים ישיבה משותפת ונוחה ליד המסך האישי וצפייה בתכנים יעודיים שהם הבסיס לטיפול הפרטני. סרט על הקיבוץ בשנות ה-50 מוקרן לדוגמא עבור יוצאת קיבוץ, מעורר זיכרונות ומסייע לה להירגע לאחר סטרס. צפייה משותפת בהופעה של יהורם גאון מעוררת אצל דיירת אחרת רגשות חיוביים והיא מצטרפת לשירה. דייר השוכב במיטתו ופורם את השמיכה בחוסר שקט נרגע כאשר מוצגת לו תכנית דוקו-היסטורית על אריק שרון.

"השימוש הייחודי שאסנת ורוני אפשטיין מקימי מיזם 'ממואפ' יצרו", אומרת דפנה גולן שמש, עו"ס ומקימת 'בית השמש', "משפר את איכות החיים של הדיירים ואת הקשר שלהם עם בני משפחותיהם. ביחד הצלחנו לגבש תכניות טיפוליות יצירתיות ומלהיבות, מבוססות ניו-מדיה, המותאמות אישית לכל דייר ודייר ומבוססות הן על צרכיו הנוכחיים המתעוררים עקב מחלות הדמנציה והן לאישיותו ותחומי עניינו בעבר. ההיעזרות בניו-מדיה היא בעלת ערך רב הן ברמה הקבוצתית וביחוד ברמת תכנית הטיפול האישית לדייר. אנו בתחילתה של דרך בעלת פוטנציאל רב לסייע לאנשים החיים בדמנציה. תכניות הטיפול המותאמות אישית לכל דייר ודיירת מבוססות על הבנת הצוות הרב מקצועי לצרכים השונים של כל אחד ואחת".

בנוסף למסכים האישיים ניתן למצוא במחלקות גם מסכים ציבוריים גדולים המותקנים באזורים המשותפים כגון חדרי האוכל ופינות ישיבה והם פועלים בעיקר בשעות המנוחה לגירוי, הפעלה וריכוז של הדיירים שאינם נחים או ישנים. נצפו ודווחו אירועים מרגשים בעבודה עם הדיירים ובשימוש שלהם במסכים האישיים והציבוריים כבר בשבועות הראשונים להפעלת הפרויקט. הצוות והדיירים בבית השמש התרגלו מהר מאוד לשיטת הטיפול החדשה ולמגוון המסכים המותקנים במחלקות.

המידע החזותי לכל דייר נוצר ומעודכן באופן שוטף בתחנת העבודה ואפילו בטלפון הנייד של מנהלת הפרויקט שהיא עוסי"ת בכירה ב'בית השמש' וכך היא יכולה להגיב במהירות מכל מקום ובכל שעה ולהתאים את המידע בהתאם לצרכים המשתנים של כל דייר ולהעלות תכנים נוספים שחלקם נשלח אליה מבני המשפחה אשר לוקחים חלק בפרויקט.

כלקח ממשבר הקורונה עת לא יכלו המשפחות לבוא לבקר את יקיריהם ב'בית השמש', הוצבו ברחבי המחלקות מספר מסכי 'ממואפ' גדולים שאפשרו לבני המשפחה לבקר את יקירם ב'ביקור וירטואלי', ממש כמו בזום אך ללא הצורך של הדייר ללחוץ על קישור או על כפתור והוא רואה את ילדיו ונכדיו במסך גדול ורחב כאילו היו ממש לידו. 'הביקור הווירטואלי' הוא הצלחה גדולה במיוחד לבני משפחה המתגוררים בחו"ל ודיירים רבים זוכים לראות את יקיריהם בקביעות.

*אנשי מקצוע המעוניינים לבקר בבית השמש ולראות ולחוות את פרויקט הניו-מדיה יוכלו לעשות זאת בתיאום מראש עם הנהלת 'בית השמש'.

מאמרים נוספים שכתבנו עבורכם