פיתוח ישראלי: כלבי סיוע לחולי אלצהיימר

כלבי סיוע לחולי אלצהיימר – דרך טיפול ייחודית

דפנה גולן-שמש, עובדת סוציאלית מתמחה בגריאטריה, תרפיסטית באמנויות (M.A ) ומנהלת "בית השמש" לחולי אלצהיימר. עובדת עם בעלי חיים לרווחת האדם.
יריב בן-יוסף, מאמן כלבים ומנהל המרכז לכלבי שירות ותרפיה
אבי רבינוביץ, מהנדס אלקטרוניקה (.M.Sc )

אנשים הסובלים ממלחת האלצהיימר,מדמנציה ומפגיעות ניווניות מוחיות אחרות סובלים מפגיעה ביכולות החשיבתיות הקוגניטיביות שלהם: זיכרון, כושר שיפוט, התמצאות בזמן, בסיסת אנשים ובמקום. הפגיעה בהתמצאות במקום פוגעת ביכולתם להגיע הביתה בשלום, כך שכל יציאה שלהם מהבית עלולה להסתיים באיבוד דרכם. מצב זה עלול להוות איום ממשי על חייהם.
קורבנות האלצהיימר חווים בדידות נוראה, תסכול, כעס ואין אונים. הם מוצאים עצמם אסירים בעל כורחם בתוך בתיהם, בלויים באחרים על מנת לצאת החוצה.

כלב שירות שפות במיוחד בעבורם, ALZHEIMER'S AID DOG ©, מחיזרם הביתה בבטחה, על פי פקודה. הדבר מאפשר לחולים לחזור לחירותם – לצאת מהבית ללא הגבלה עצמית או הגבלה מבני משפחתם. פתרון זה חיוני לשימרת איכות חייהם.
יהודה, חולה אלצהיימר בן 62, הוא החלוץ שלנו בפרוייקט.לדבריו: "הכלבה העניקה לי איכות חיים. שוב אינני עוד אסיר בביתי שלי… זה הדבר הטוב ביותר שקרה לי מאז שחליתי…".

כלבי סיוע לחולי אלצהיימר הוכשרו לא רק להחזיר הביתה את החולה, אלא גם להובילו הביתה בבטחה, תוך הימנעות ממכשולים פיזיים, כמו בורות, מכוניות חונות ותנועה זורמת. יהודה ציין גם שהוא נופל פחות כאשר הוא הולך עם הכלבה. תפקידו של הכלב כ"כלב שמירה" חשוב, שכן בתוך מצבי הבלבול, הנובעים מהמחלה ומהחרדה כיצד לחזור הביתה, עלול החולה לשכוח את כללי הזהירות בדרכים.
השלבים הראשונים של המחלה הם קשים מאוד לאדם שמודע למצבו וכואב אותו. יהודה חש חרדה ובדידות נוראה. כלבת השירות שלו, בלה, אומנה במיוחד להיות לו לרע במצבים אלה. היא יוצרת עמו קשר ומגע פיזי, ומנסה להרגיעו או להסיח את דעתו ולשפר את מצב רוחו (לדוגמא: הזמנה חוזרת ונשנית למשחק משותף).

ה"נוהג" (הבעלים של הכלב) צריך לדאוג לסיפוק צרכיו הקיומיים של הכלב, ומטלות שוטפות אלה מסייעות לו לקיים אורח חיים רגיל ככל האפשר: טיולים עם הכלב, דאגה לצרכיו היומיומיים ומשחק עמו. כל אלה הביאו לשיפור משמעותי בכושרו הגופני של יהודה.

חיות וחברה, כתב העת הישראלי לקשר בין אנשים לבעלי חיים, גיליון 36 אביב 2008

קרא עוד:בית אבות סיעודי